Charles Explorer logo
🇨🇿

Loxapin v inhalační formě k léčbě akutní agitovanosti

Publikace na 1. lékařská fakulta, Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2015

Abstrakt

Akutní agitovanost patří mezi klinické projevy a komplikace schizofrenie či bipolární poruchy, přičemž představuje riziko pro pacienta, jeho okolí a zdravotnický personál. Léky volby jsou antipsychotika, preferujeme perorální podání.

Vedle formy tablet a roztoku lze nově využít i inhalační aplikaci. Loxapin ve formě prášku k inhalaci (Adasuve(R)) byl schválen pro léčbu akutní agitovanosti u pacientů trpících schizofrenií nebo bipolární poruchou.

V randomizovaných, dvojitě slepých, placebem kontrolovaných studiích inhalační loxapin v dávce 5 nebo 10 mg významně redukoval agitovanost s rychlým nástupem účinku v průběhu 10 minut od podání. Snášenlivost inhalačního loxapinu byla obecně velmi dobrá.

Nejčastějšími nežádoucími účinky byly dysgeuzie a sedace. Kontraindikací inhalačního loxapinu je aktivní onemocnění dýchacích cest doprovázené bronchospazmem a akutní respirační příznaky.

Inhalační loxapin představuje novou možnost léčby akutní agitovanosti u pacientů se schizofrenií nebo bipolární poruchou s rychlým nástupem účinku a zcela neinvazivní formou podání.