Charles Explorer logo
🇨🇿

KINEZIOLOGICKÉ ASPEKTY SOUPAŽNÉHO BĚHU PROSTÉHO A OBOUSTRANNÉHO BRUSLENÍ JEDNODOBÉHO

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2014

Abstrakt

Cílem studie je porovnání zapojení svalů horní části těla při soupažném odpichu při oboustranném bruslení jednodobém a soupažném běhu prostém u elitního běžce na lyžích (člena reprezentačního družstva ČR U-23). Pomocí metody povrchové elektromyografie (sEMG) byly sledovány nástupy rozhodující aktivace a následné deaktivace vybraných svalů horní části těla v průběhu jednoho průměrného pohybového cyklu.

Ke sledování elektrické aktivity svalů jsme využili přístroje ME6000. Pro analýzu jsme využili program Mega Win, výpočetní systém MATLAB verze R2012b a naše vlastní skripty s algoritmy.

Ačkoliv se z kinematického pohledu může zdát, že se jedná o podobné lokomoce, z kineziologického hlediska již tomu tak není. Šetřením jsme zjistili významné rozdíly v timingu m. obliquus externus abdominis a m. erector spinae způsobené zřejmě rozdílnou povahou lokomoce. Rozdíly v timingu aktivace a deaktivace hlavních zapojených svalů (m. latisimus dorsi dx., m. triceps brachii dx., m. rectus abdominis) nebyly významné.