Akutní pankreatitida je onemocnění vyskytující se v různé míře závažnosti od lehkých forem až po stavy, které mohou ohrožovat život a musí být řešeny v rámci hospitalizace pacienta na jednotce intenzivní péče. Mezi základní léčebná opatření patří kromě jiných i nutriční podpora.
Lehké formy akutní pankreatitidy nemusí vyžadovat speciální nutriční opatření, většinou můžeme obnovit perorální příjem pankreatické diety, zatímco u pacientů s těžkou formou může vznikat systémová zánětlivá odpověď nebo až multiorgánové selhání, kdy pacient není schopen perorálního příjmu. Takovíto pacienti mají velký metabolický obrat a proteolýzu.
Cílem nutriční podpory je pak pokrýt zvýšenou energetickou potřebu organismu, udržet střevn í integritu a urychlit zotavení. Během posledních let se s rozvojem nových poznatků měnil názor na nutriční strategii.
V současné době je preferována enterální výživa nad parenterální, polymerní formule cestou nazogastrické sondy jsou stejně efektivní jako semielementární formule podávané do nazojejunální sondy. Existuje však řada dalších otázek, na které ještě neznáme spolehlivé odpovědi, např. otázky týkající se různých doplňků výživy (glutamin, omega-3 mastné kyseliny) nebo opět otevřená diskuse nad přínosem probiotik.