Charles Explorer logo
🇨🇿

Mezi sympatiemi a loajalitou : Francouzská komunistická strana a pražské jaro

Publikace na Fakulta sociálních věd |
2014

Abstrakt

Oficiální reakce francouzských komunistů na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 bývá považována za první případ v dějinách, kdy se Francouzská komunistická strana rozhodla veřejně nepodpořit mezinárodní akci Sovětského svazu. Podpora československého reformního hnutí ze strany francouzských komunistů však nebyla zcela jednoznačná a konzistentní nezůstalo ani následné odsouzení srpnové invaze.

Postoj vedení FKS k Alexanderu Dubčekovi a pražskému jaru lze charakterizovat jako limitovanou podporu, která nesměla překročit hranice přátelství se Sovětským svazem. Naopak mezi francouzskými komunistickými intelektuály byly sympatie k pražskému jaru mnohem viditelnější.

S nadšením, s nímž československý "socialismus s lidskou tváří" tito intelektuálové vítali, však kontrastovaly dojmy řadových členů FKS, kteří pražské jaro zažili na vlastní kůži - vnímali je jako ohrožení socialismu a byli nepříjemně překvapeni zdejšími projevy idealizace Západu. Intervenci vojsk pěti států Varšavské smlouvy do Československa vedení Francouzské komunistické strany sice nejprve "odsoudilo" a o den později svůj odmítavý postoj zmírnilo na "nesouhlas", na jeho vztahy se Sovětským svazem však tato pozice neměla zásadní vliv.

Naopak se dá spíše hovořit o určitém upevnění těchto vztahů, neboť se ukázalo, že je lze nadále rozvíjet navzdory nesouhlasu francouzské strany s intervencí. Postoj vedení FKS tak byl po srpnu 1968 dvojaký: deklaratorně strana setrvávala na své původní pozici (nesouhlasu s intervencí), to se však v její reálné politice příliš neprojevovalo, neboť udržovala přátelské vztahy jak se sovětskými komunisty, tak s "normalizovanou" KSČ.

Ne všichni francouzští komunisté však s tímto postojem souhlasili. Pro řadu francouzských komunistických intelektuálů nebylo oficiální odsouzení dostatečné a apelovali na větší solidaritu s okupovaným Československem.