Přes tři desetiletí je neinvazivní ventilační podpora užívána jako jedna z léčebných možností u hyperkinetického respiračního selhání. Jeho příčiny mohou být různé - například chronická obstrukční plicní nemoc, restrikční onemocnění hrudníku , neuromuskulární onemocnění a hypoventilační syndrom u obezity.
Existuje množství důkazů, že neinvazivní ventilační podpora ovlivňuje symptomy a kvalitu života léčených pacientů závislé na zdraví (health-related quality of life) a proto má být u všech takto postižených pacientů zvažována její domácí forma. Nicméně v počátcích neinvazivní ventilace nepřinášely klinické studie jasná data, která by účinek domácí formy neinvazivní ventilační podpory na přežití pacientů s chronickou obstrukční nemocí podporovala.
Průlomové v tomto směru byly práce autorů Windisch et al., které osvětlily vliv výše inspiračního tlaku IPAP na efekt neinvazivní ventilační podpory u pacientů s chronickou obstrukční nemocí a současně definují tzv. high-intenzity ventilační podporu