Charles Explorer logo
🇨🇿

Štítná žláza a gravidita - souhrn důležitých poznatků

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Hormony štítné žlázy hrají zásadní roli při početí i v průběhu těhotenství, jsou podstatné pro vývoj plodu, dítěte i pro zdraví dospělého člověka. Četné studie prokázaly vazbu mezi onemocněními štítné žlázy v graviditě, zejména hypotyreózy, s porodními komplikacemi anebo psychomotorickými negativními dopady na novorozence. Prevalence nediagnostikované snížené funkce štítné žlázy je 4-8 % u těhotných žen, eufunkčních žen s autoimunitním postižením štítné žlázy je dalších 6-8 %, a i ty jsou v těhotenství kandidátkami dystyreózy.

K zachování eutyreózy a hladiny TSH v 1. trimestru ideálně <= 2,5 mIU/l a ve 2. a 3. trimestru TSH <= 3,0 mIU/l, musí štítná žláza zvýšit produkci tyroxinu o 50 %. Jakmile je v graviditě potvrzena diagnóza subklinické anebo plně rozvinuté hypotyreózy, je třeba ihned zahájit substituční terapii.

To platí i pro většinu eutyreózních žen s chronickou autoimunitní tyreoiditidou. Ženy léčené levotyroxinem ještě před těhotenstvím musí v těhotenství zpravidla zvýšit dávkování o 30-80 %. Vzhledem k tomu, že onemocnění štítné žlázy v těhotenství je poměrně časté a většinou asymptomatické, je však nejen snadno diagnostikovatelné, ale i bezpečně a levně léčitelné, navrhuje dnes většina světových endokrinologických společností včetně České endokrinologické společnosti České lékařské společnosti J.

E. Purkyně realizovat screening dysfunkcí štítné žlázy rámci prevence.

K hodnocení výsledků TSH, antiTPO protilátek v začátcích gravidity by se měly používat trimestr specifické referenční normy. Musíme zdůraznit, že přiměřené zásobování jodem v těhotenství je velmi důležité.

Pokud je to možné, měl by být příjem zvýšen ještě před otěhotněním.