Přehledově-metodologická studie je věnována těm případovým studiím, které jsou určeny pro výzkumné účely; ponechává stranou případové studie, jež se používají ve výuce. Výklad je členěn do tří částí.
V první části jsou vymezeny základní pojmy a podán přehled termínů, jež se používají v anglicky psané literatuře. Případová studie je v této práci charakterizována jako výzkumný přístup, v jehož rámci lze použít řadu konkrétních výzkumných metod.
Jedná se o přístup celostní, holistický, jenž se snaží poznat konstitutivní složky případu a zachytit zkoumaný případ (či několik případů) v kontextu reálného života. Nejčastěji hledá odpovědi na otázky typu "jak" a "proč".
V zahraniční literatuře se vyhranily dva základní metodologické přístupy ke koncipování případových studií: první se řadí do sociálně konstruktivistického směru bádání a má charakter kvalitativního výzkumu, druhý vychází spíše z post-pozitivismu a má charakter smíšeného výzkumu. Tato přehledově-metodologická studie přibližuje případové studie používající smíšený přístup.
Ve druhé části práce jsou charakterizovány hlavní typy případových studií, jejich možnosti a meze. Patří k nim: deskriptivní, explorativní, explanační, instrumentální, intrinzitní a evaluační případové studie.
Třetí, nejrozsáhlejší část práce popisuje jednotlivé etapy vytváření případové studie: koncipování projektu případové studie; výběr zkoumaných subjektů, jevů a institucí; sběr dat; analýzu dat; interpretování získaných výsledků; možnosti zobecňování získaných výsledků; sepisování a zveřejňování případové studie.