Charles Explorer logo
🇨🇿

Lék pro české politické strany? Peníze!

Publikace na Právnická fakulta |
2015

Abstrakt

Příspěvek se věnuje problematice kvality českého stranického prostředí a za hlavní nedostatek považuje nízký počet členů politických stran a hnutí, který má negativní dopady na celkovou kvalitu demokracie v České republice. Domnívá se přitom, že je úzce provázán s nastavením systému státního financování politických stran: kvůli slabé angažovanosti členů a podporovatelů jsou strany závislé na státním financování, současně však tento relativně štědrý příjem snižuje jejich motivaci shánět finanční prostředky ze soukromých zdrojů, například z členských příspěvků, což dohromady představuje bludný kruh.

Druhý bludný kruh je utvářen oligarchizací stran a zájmem stávajícího (zejména regionálního a lokálního) stranického establishmentu zachovat stávající status quo, který by noví členové mohli narušit. Tento stav nelze zlepšit použitím klasických právních nástrojů: stát oddělený od stran (srov. čl. 20 odst. 4 Listiny) je zjevně nemůže nutit, aby přijímaly nové členy, a tím méně může nutit své občany, aby o vstup do nich začali projevovat zájem.

Potřebné zlepšení by však mohla přinést změna systému přímého státního financování politických stran, která by zavedla ekonomické stimuly ("incentivy"), vytvářející stranám pozitivní motivaci k tomu, aby usilovaly o zvýšení počtu členů, popř. příznivců.