V první polovině 50. let dochází k vyhrocení studené války, k vyostření napětí mezi soupeřícími mocnostmi a jejich sférami vlivu. V sovětském zájmovém bloku toto zásadním způsobem ovlivňuje hospodářství jednotlivých zemí, a to především v důsledku vzrůstajícího zbrojení, snahy o nezávislost na západních zemích a důrazu na rozvoj těžkého průmyslu.
Na československou ekonomiku tento vývoj měl devastující účinky, které vedly až k hospodářské krizi. Přesto v daném období dochází k rozvoji netypického (vzhledem k tradici a poloze země) odvětví dopravy - námořního podnikání, a to v úzké spolupráci (na základě tajných jednání) s Čínskou lidovou republikou.
Předkládaný text dokládá nejen provázanost politických zájmů s ekonomickými cíli, ale i jejich prioritu před potřebami hospodářství, a to právě v důsledku studené války, rozdělení sfér vlivu obou mocností a příslušnosti Československa k sovětskému bloku. Není zde opomenuta ani skutečnost, že tato, v prvopočátku účelová spolupráce s Čínskou lidovou republikou v oblasti námořní dopravy představovala důležitý impuls pro další rozvoj námořního podnikání v Československu.