Charles Explorer logo
🇨🇿

Vztah mezi výkonovou motivací a vybranými parametry acidobazické rovnováhy při maximálním vytrvalostním výkonu

Publikace na Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2015

Abstrakt

Cílem studie bylo analyzovat vztah mezi dimenzemi výkonové motivace získané z dotazníku LMI a vybranými parametry acidobazické rovnováhy (pH, H+, BB, BE, O2SAT), které hodnotily dosažení maximálního vytrvalostního výkonu. Výzkumný soubor tvořili reprezentanti juniorské a seniorské reprezentace České republiky v olympijském triatlonu v počtu 28 (8 žen a 20 mužů) ve věku 20,4 +-2,1 let.

Pro hodnocení motivační složky výkonu jsme použili standardizovaný psychologický dotazník LMI výkonové motivace. Pro dosažení maximálního výkonu byl zvolen stupňovaný test na bicyklovém ergometru.

Délka každého úseku byla 2 minuty, intenzita zatížení se stupňovala o 20 W na počátku každého dalšího započatého úseku. Na konci testu byl odebrán vzorek krve pro analýzu vybraných hodnot acidobazické rovnováhy.

Pro analýzu vztahů mezi jednotlivými parametry byla použita Pearsonova korelační analýza. Statistickou významnost jsme hodnotili na hladině 0,05.

Statisticky významný vztah se potvrdil pouze v dimenzi důvěra v úspěch (r DU-pH = -0,48; r DU-H+ = 0,47; r DU-BE = - 0,47; r DU-BB = -0,46, r DU- O2sat = - 0,47). Výsledky dosažené v testu výkonové motivace tedy většinově neměly vliv na podání maximálního výkonu a hlavní roli předpokládáme v jiné oblasti např. procesech volních.

Důvěra v úspěch by mohla tyto procesy v průběhu činnosti pozitivně podporovat.