Charles Explorer logo
🇨🇿

Změna postury u hráčů ledního hokeje jako následek intervenčního programu

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2015

Abstrakt

Východisko: Postura a její důležitost v rehabilitaci i ve sportovní teorii je často diskutovaným problémem. V článku se zabýváme vlivem speciálního intervenčního programu na balančních pomůckách, který jsme aplikovali po dobu osmi týdnů v přípravném období extraligových hráčů ledního hokeje na jejich posturu.

V každém týdenním mikrocyklu hráči absolvovali 40 minutový blok cvičení na flowin a 40 minutový blok cvičení s balančními pomůckami (fítball, aerobar, foam-rolleraj.). Soubor: Sledovaný soubor byl tvořen profesionálními hokejisty A - mužstva HC Bílí tygři Liberec.

Losem bylo vybráno do experimentální skupiny 12 hokejistů, zbylých 12 hokejistů tvořilo kontrolní skupinu. Metody: Jednalo se o experimentální studii s kontrolní a experimentální skupinou, která absolvovala intervenční program cvičení na nestabilních podložkách.

Pro hodnocení vlivu intervence bylo vybráno 11 testů pro hodnocení změn v postuře aspekcí ve třech rovinách - hodnocení postoje zepředu, zezadu a z boku. Hodnocení výsledků probíhalo pomocí statistické významnosti na základě jednofaktorové analýzy variace (ANOVA).

Výsledky: Z celkových výsledků hráčů i z hodnocení jednotlivých testů pomocí ANOVA vyplynulo, že doba osmi týdenního přípravného období není dostačující pro vyvolání větších změn v postuře vrcholových hráčů ledního hokeje v důsledku zařazení intervenčního programu cvičení s využitím balančních pomůcek. Závěry: Pro rehabilitační praxi výsledky naší práce ukazují, že osmitýdenní intervenční program s frekvencí 2 x 40 minut není dostatečný pro dosažení signifikantního zlepšení v postuře u dospělé populace.

Ale naopak pro sportovní trénink ledního hokeje jsou tyto výsledky významné, protože dokazují, že i během přípravného období lze, bez významného narušení tréninkových záměrů, mírně ovlivnit pohybový systém hráčů