Charles Explorer logo
🇨🇿

Nové léky v terapii chronické lymfocytární leukemie

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Chronická lymfocytární leukemie (CLL) je častou malignitou ze zralých B-lymfocytů, která je charakteristická velmi různorodým klinickým průběhem. Kombinované režimy jako FCR (fludarabin, cyklofosfamid a rituximab) vedly ke zlepšení přežití mladších pacientů s CLL a staly se standardem léčby nemocných v dobrém stavu.

Značná část pacientů ale nemůže podstoupit intenzivní chemoimunoterapii vzhledem k vyššímu věku, přítomnosti významných komorbidit apod. Navíc nemocní s prognosticky nepříznivým cytogenetickým nálezem hůře odpovídají na standardní cytostatickou léčbu a remise mívá často krátké trvání.

Stejně tak léčebná úspěšnost při opakovaně relabujících a refrakterních onemocněních je velmi nízká. V posledním roce však došlo k významnému posunu v možnostech léčby CLL.

Pro terapii CLL byly schváleny čtyři nové léky: dvě anti-CD20 protilátky (obinutuzumab a ofatumumab) a dvě malé molekuly (ibrutinib a idelalisib). Revoluční je zejména příchod nových malých molekul, které jsou cílené na kinázy asociované s B-buněčným receptorem (BCR).

Ibrutinib je selektivní ireverzibilní inhibitor Brutonovy tyrosinkinázy, zatímco idelalisib selektivně inhibuje δ-izoformu fosfatidylinositol- 3-kinázy (PI3K). Obě tyto látky prokázaly významnou účinnost u nemocných s relabující/refrakterní CLL, stejně jako u vysoce rizikových pacientů s delecí 17p a/nebo mutací TP53.

V tomto článku podáváme přehled uvedených nově schválených léků, včetně několika dalších, které jsou v pokročilé fázi klinického vývoje.