Charles Explorer logo
🇨🇿

Idelalisib v léčbě chronické lymfocytární leukemie

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Chronická lymfocytární leukemie (CLL) je nejčastějším typem leukemie v západních zemích. Řadí se mezi malignity ze zralých B-lymfocytů, které progresivně infiltrují periferní krev, kostní dřeň, lymfatické uzliny a slezinu. Typicky postihuje převážně starší pacienty a má velmi variabilní klinický průběh.

K dispozici jsou různé biologické a genetické znaky, které mají důležitý prognostický dopad. Zejména přítomnost delece 17p a/nebo mutace TP53 je spojena s rezistencí vůči standardní chemoterapii.

Základem léčby CLL jsou režimy s anti-CD20 protilátkou, u mladších nemocných v dobrém stavu zejména imunochemoterapie FCR (fludarabin, cyklofosfamid, rituximab). Nové poznatky o významu signalizační dráhy B-lymfocytárního receptoru (BCR), která je zásadní pro normální vývoj B-lymfocytů i pro patogenezi CLL, vedly k rozvoji nové cílené terapie.

Nové malé molekuly mají potenciál změnit současné terapeutické paradigma nejen u CLL. Idelalisib je nový selektivní inhibitor fosfatidylinositol-3-kinázy (PI3Kδ), která hraje klíčovou úlohu v přenosu BCR signálu.

Preklinická i klinická data prokázala vysokou a dlouhodobou účinnost idelalisibu u pacientů s CLL, a to bez významných projevů toxicity. Velmi dobrý účinek byl prokázán také u nemocných s opakovaně relabující či refrakterní CLL, včetně vysoce rizikových podskupin pacientů s del(17p) či mutací TP53.