Charles Explorer logo
🇨🇿

Národy, města, lidé, traumata

Publikace

Abstrakt

Mezinárodní a mezioborovou konferenci Národy, města, lidé, traumata pořádala Univerzita Karlova v Praze, Fakulta humanitních studií, ve spolupráci s Polskou akademií věd (Krakov, Varšava), se uskutečnila ve dnech 8. a 9. září 2015, v prostorách FHS (U Kříže 8, Praha 5, stanice metra B Jinonice). Jednacími jazyky jsou čeština, slovenština, polština, ruština, angličtina a němčina.

Konferenční příspěvky se pokusíme vydat v recenzované kolektivní monografii ediční řady Urbánní studie. Vědecký záměr konference V Akademickém slovníku cizích slov je termín trauma vyložen z lékařsko-psychologického hlediska jako duševní poranění.

V centru pozornosti této konference budou stát jak traumata, která způsobila městům a lidem přírodní katastrofy (např. povodně, požáry), tak traumata zapříčiněná dějinnými katastrofami, různými podobami nesvobody. Bude nás zajímat, jaké charakteristiky musí mít událost, aby se změnila v trauma, za pomoci jakých mechanismů (rituálů) může být traumatický stav navozen a překonáván, jaký čas potřebují města a lidé (případně jejich velké skupiny - národy) k zacelení svých poranění.

Současně se budeme ptát, zda mají traumata identitotvornou funkci a zda katastrofy přírodní a sociální něco spojuje, které z nich jsme se naučili lépe překonávat. Dalším problémem naší konference bude předcházení traumatickým stavům v přírodní i sociální krajině.

S touto problematikou souvisí také akty solidarity s postiženými na úrovni regionální, národní, státní i nadnárodní a nadstátní.