Článek připomíná stěžejní okamžiky v životě a díle profesora Václava Švambery (1866-1939), jehož 150. výročí narození připadá na rok 2016. Pozornost je věnována zejména jeho vztahu k životnímu prostředí.
Regionální geograf, hydrolog a kartograf, děkan Přírodovědecké fakulty, úspěšný organizátor vědy se zasloužil především o vybudování Geografického ústavu a budovy pro přírodovědecké obory na Albertově 6. založil také Státní sbírku mapovou. Byl autorem největší monografie věnované hydrologii řeky Kongo.
K jeho stěžejním dílů patří i systematický výzkum šumavských jezer, kde provedl hloubková měření, z nichž se vycházelo celé 20. století. Vizionářsky se věnoval i ochraně přírody.
Umravňoval skauty i turisty v souvislosti s jejich pobyty v přírodě. Prosadil také již v roce 1914 zařazení témat k ochraně přírody na 5. sjezd českých lékařů a přírodozpytců.
Bojoval za zachování původního stavu Šumavy. Věnoval se i polárním oblastem a Africe.
Byl autorem množství hesel do Ottova slovníku naučného, založil zeměpisnou edici Travaux géographiques tscheques. Vydával kritickou edici starých map českého území Monumenta carthographica Bohemiae.
Popularizoval geografii, účastnil se mezinárodních kongresů a pracoval v zahraničních ústavech. Organizoval sjezdy slovanských geografů a etnografů.
Byl držitelem řady mezinárodních vyznamenání.