Chronická pankreatitida (ChP) je progresivní zánětlivé onemocnění slinivky břišní, charakterizované postupnou fibrotizací žlázy. Incidence chronické pankreatitidy v České republice představuje téměř 8 nových případů/100 000 obyvatel/rok.
Vznik chronické pankreatitidy po šedesátém roce života není častý, většinou se setkáváme s chorobou, která začala již v dřívějších životních údobích. Klasifikace TIGAR-O třídí formy ChP podle etiologie.
Nejčastější příčinou rozvoje ChP je alkoholismus. U seniorů s pozdním vznikem choroby je třeba pomýšlet i na biliární či autoimunitní etiologii, nezřídka však zůstává příčina neobjasněná.
Abdominální bolest je častá u mladších osob, ale nemusí dominovat při destrukci senzitivních nervových zakončení u starších pacientů. Hlavními příznaky insuficience pankreatu je malabsorpce a malnutrice, v pokročilých stadiích i rozvoj diabetes mellitus.
Běžné laboratorní vyšetření je v praxi většinou málo senzitivní a málo specifické. Dominantní postavení v diagnostice zaujímají zobrazovací metody (počítačová tomografie, nukleární magnetická rezonance).
V terapii se kromě konzervativních postupů nabízí řešení novějšími invazivními postupy a v některých případech i léčba chirurgická.