Příspěvek se věnuje zastoupení a fungování slovotvorných deminutiv (převážně nominálních) v příznakovém lexiku korespondence mladých lidí přelomu 20. a 21. století. Analyzovaný materiál je excerpován ze slovníku Slova v soukromých dopisech.
Lexikografická sonda (Hladká, Z. - Martincová, O., Brno 2012), který obsahuje 800 hesel a je založen na sto ručně psaných soukromých dopisech pisatelů do 30 let. Deminutiva jsou analyzována z hlediska slovotvorné utvářenosti a pragmatické, stylové, příp. lexikálně-sémantické funkce v textu.
Vzhledem k tomu, že jde o soukromou komunikaci a o příznakové lexikální prostředky, bývají deminutiva formálně rozmanitá a osobitá, zřetelně u nich vyvstává vyjadřování především citového, hodnotícího a volního postoje pisatelů (viz pragmatická deminutiva albíčko, brigádička, čajík, dopísek, jídélko). V návaznosti na četná zpracování českých deminutiv v dosavadní odborné lingvistické literatuře se příspěvek pokouší přispět mapováním dílčího jazykového úzu pomocí korpusových zdrojů (korpus ručně psané korespondence: http://ucnk.ff.cuni.cz) k této stále aktuální slovotvorné tematice.