Charles Explorer logo
🇨🇿

Využití citačních rejstříků pro prezentaci výsledků vysoké školy

Publikace na Filozofická fakulta |
2010

Abstrakt

Pro potřeby každé univerzity je důležité sledovat výsledky a ohlas práce jejích akademických a výzkumných pracovníků v citačních rejstřících. Publikační aktivita pracovníků ČVUT přispěla ke zlepšujícímu se umístění v prestižním žebříčku The Times, kde univerzitě patří celkové 394. místo a 171. místo v oblasti inženýrství a IT.

Příspěvek se zaměřuje na srovnání výsledků ČVUT jak ve dvou nejvýznamnějších komerčních zdrojích, využitelných pro citační analýzu a hodnocení vědy v technických oborech (Scopus a Web of Science), tak i ve volně dostupných systémech (např. Google Scholar).

V procesu hodnocení výsledků VaV školy má Ústřední knihovna ČVUT nezastupitelnou roli jednak v oblasti zajišťování přístupu ke stěžejním informačním zdrojům, jednak v procesu sledování, vyhodnocování a zveřejňování statistických dat, citačních a srovnávacích analýz. Mezi důležité parametry, které knihovna sleduje, patří oborové pokrytí v jednotlivých zdrojích a zastoupení autorů-akademických pracovníků ČVUT, hodnocení jednotlivých autorů (h-index), hodnocení časopisů, ve kterých naši autoři publikují (impact factor).

Výsledky analýzy citačních ohlasů lze využít pro propagaci univerzity na veřejnosti, mezi odborníky i vlastními pracovníky. Ústřední knihovna ČVUT k propagaci výsledků svých akademických a výzkumných pracovníků využívá moderní informační nástroje a služby.