Charles Explorer logo
🇨🇿

Detailní gamaspektrometrické stanovení přírodních radionuklidů K, U a Th na okrajovém sudetském zlomu

Publikace na Přírodovědecká fakulta, Ústřední knihovna |
2015

Abstrakt

Koncentrace přírodních radionuklidů K, U, Th byly stanoveny pomocí fokusovaného gamaspektrometrického měření na vertikálním odkryvu Sudetského okrajového zlomu. Analýzy K, U, Th byly provedeny dvěma gamaspektrometry, konkrétně GS-256 a nově uvedeným GT-40S (Georadis).

GS-256 je přenosný gammaspektrometr standardní konstrukce, který byl kalibrován na kalibrační základně ve Stráži pod Ralskem (Česká republika). Fokusovaného měření detektoru GS-256 bylo dosaženo umístěním sondy do prstencového olověného stínění.

Protože olověné stínění mění citlivost přístroje a jeho kalibrační konstanty, je nutné zavést opravné faktory pro určení K, U, Th (Tab.1). Gamaspektrometr GT-40S je speciálně navržen pro fokusovaná měření.

Olověné stínění (tloušťka 25mm, vnitřní průměr 70 mm, váha 9 kg) je vestavěno přímo do sondy. GT-40S bylo kalibrována za použití Grastyho přenosné kalibračních podložek.

Anomálie v získaných radiometrických datech byly statisticky zpracovány a testovány. Statistické testy potvrdily, že anomálie Thoria jsou vázány na horniny zlomové zóny, zatímco koncentrace draslíku a uranu neprokázaly žádnou významnou změnu nebo podobný průběh (Tab. 2, Obr. 2).

Statistická shoda výsledků získaných z měření přístroji GS-256 a GT-40S byla testována pomocí Studentova t-testu pro párové vzorky, založeném na předpokladu, že se výsledky měření dvěma různými přístroji statisticky neliší. Parametry testu jsou uvedeny v Tab.3.

Draslík a uran analyzovaný dvěma přístroji ukazuje malé odchylky blízko magnituda chyby měření. Koncentrace thoria stanovené na základě měření dvou gamaspektrometrů byly shledány jako statisticky shodné.