Charles Explorer logo
🇨🇿

Příspěvek projektu UHI k poznání klimatu Prahy

Publikace na Matematicko-fyzikální fakulta |
2015

Abstrakt

Analyzovali jsme pozorované teploty vzduchu v Praze, v Česku se zaměřením na vlastnosti a dynamiku městského tepelného ostrova. Oteplovaní města je zřejmě za posledních 53 let (1960-2013) a to jak u maximálních, tak i minimálních a průměrných denních teplot.

Lineární trendy dosahují až +0.6 oC/dekádu pro vybrané měsíce a většinou jsou statisticky významné. Měsíční teploty se zvýšily až o 1,5 oC když srovnáme období 1961-1990 a 1991-2013.

Oteplování je nejsilnější v centur města, což nepřímo ukazuje na zesilování tepelného ostrova města. Doba opakování extrémně teplých dnů a nocí se statisticky významně zvyšuje v centru města rychleji než na předměstích.

Hodnocení tepleného ostrova města je založeno na porovnání teploty vzduchu v Klementinu v centru města a okolních 3 venkovských stanic. Od dubna do září přesahuje intenzita tepelného ostrova města pro minimální teploty 2 o C a zvýšila se o 0.5-0.7 oC během posledních 23 let.

Měsíční intenzity průměrné a maximální teploty jsou všeobecně menší (nebo dokonce negativní od března do října pro maximální teplotu). (or even negative from March to October for maximum temperature). days and nights is growing statistically significantly in the city centre and faster than at suburban stations. The assessment of the UHI is based on a comparison of air temperatures at the Klementinum urban station and three rural stations.

From April to September, the UHI intensity for monthly minimum temperature exceeds 2 oC and has increased by 0.5-0.7 oC in the last 23 years. Monthly UHI intensities derived from mean and maximum temperatures and their changes in time are generally smaller (or even negative from March to October for maximum temperature).