VÝCHODISKA: Obce mají možnost vydávat obecně závazné vyhlášky (OZV), kterými regulují provozování hazardních her na svém území. Počet OZV od roku 2011 strmě stoupá.
METODIKA: 51položkový on-line dotazník týkající se výskytu hazardního hraní v obcích, regulace hazardu ze strany obce a názorů na míru a povahu regulace hazardu v ČR. Osloveny byly všechny obce v ČR.
Odpověděli zástupci 392 obcí, což je přibližně 6% obcí v ČR, které však svým osídlením reprezentují 22 % obyvatel ČR. VÝSLEDKY: 50 % obcí mělo na svém území alespoň jednu provozovnu s EHZ, 27% mělo OZV regulujíc í jejich provoz. 90% těchto OZV bylo vydáno po r. 2011.
Téměř polovina úplně zakazovala provozování EHZ, třetina regulovala počet provozoven a čtvrtina omezovala čas a/nebo místo provozu. Ve 4 % obcí se někdy objevily černé herny, v 9 % obcí se objevily kvízomaty.
Kvízomaty se objevily v 30 % obcích s OZV, ale pouze v 1 % těch, které OZV neměly. Vývoj výskytu problémů spojených s hazardním hraním byl podobný bez ohledu na to, zda obec vydala OZV.
V 18 % obcí se v r. 2014 vyskytly občanské či politické iniciativy směřující proti hazardnímu hraní. V 16 % obcí se otázka hazardního hraní stala předmětem předvolební kampaně.
Ve 12 % obcí zaznamenali politický či ekonomický tlak provozovatelù hazardních her - častěji v obcích s OZV (39 % vs. 2 %). Odvody z hazardních her tvořily průměrně 1,6 % obecních rozpočtù.
Pro téměř 80 % obcí nejsou příjmy z hazardu důležité. Představitelé obcí by posílili pravomoci v oblasti regulace hazardního hraní.
Kontrola ze strany státu by se podle nich měla významně zvýšit a dostupnost hazardního hraní centrálně omezit, to platí zejména pro EHZ. ZÁVĚR: Většina obcí se vyslovila pro omezení dostupnosti hazardu a větší pravomoci v oblasti jeho regulací.
Zvyšující se regulace hazardu na obecní úrovni se projevuje ve zvýšení výskytu hazardu nelegálního. Přetrvává rozpor mezi povolováním EHZ ze strany státu a jejich regulací na obecní úrovni.