Charles Explorer logo
🇨🇿

Jménem republiky! Osm případů zvůle komunistické justice

Publikace na Právnická fakulta |
2015

Abstrakt

Během politických procesů první poloviny 50. let minulého století bylo odsouzeno kolem 27 000 mužů a žen, z toho více než 200 bylo odsouzeno k trestu smrti. První poprava byla uskutečněna již v lednu 1949, tedy necelý rok poté, co se Komunistická strana Československa chopila veškeré moci ve státě.

Na osmi vybraných případech autoři dokumentují řadu různých podob komunistické perzekuce. Politické procesy nedolehly drtivě jen na samotné odsouzené, ale postiženy byly i jejich rodiny, které trpěly stigmatizací, zákazy studia, znemožněním vykonávat odpovídající zaměstnání apod.

Oběti samotné častokrát přišly o nejhezčí část svého života, o mládí, o své rodiny. Je smutnou pravdou, že ve většině případů se jednalo o skutečné osobnosti, o elitu národa, která se nepoddala diktátu komunistické totality.

I dnes lze z těchto příběhů čerpat nesmírnou inspiraci. Jde často o příklady mimořádné lidské odvahy a pevnosti charakteru.

Tato kniha přináší čtenářům osm tragických případů komunistické zvůle, osm justičních kauz první poloviny 50. let uplynulého století. Osm případů, které se již nikdy nesmí opakovat.

Kniha se věnuje mimo kauzám: Marie Švejdové, Růženy Vackové a Oty Mádra, Dagmar Šimkové, Josefa Brykse, Karla Pecky, Karla Bacílka a Borise Kovaříčka, Jana a Olgy Hlachových, Františka Ambrože Stříteského a litomyšlských studentů.