Charles Explorer logo
🇨🇿

Meze a úskalí diagnostiky kognitivní poruchy

Publikace

Abstrakt

Při posuzování kognitivní poruchy nebo syndromu demence je nezbytné kromě lékařského vyšetření posouzení kognitivních funkcí a funkčních schopností pacienta.V současné době přibývá seniorů se subjektivními mnestickými stesky a obavami z možného rozvoje syndromu demence často motivovaných pozitivní rodinnou anamnézou nebo tím, že se v sociálním okolí vyskytuje člověk trpící demencí. Mnozí znají někoho, kdo pečuje o blízkého s demencí nebo sami mají někoho takového v rodině.

Neuropsychologická diagnostika je jeden z klíčových nástrojů diagnózy syndromu demence. Může sloužit k ověření farmakoterapeutického efektu, progrese nemoci nebo je také vhodným vodítkem pro trénink kognitivních funkcí.

Neuropsychologická diagnostika má však také svá úskalí a meze. Cílem workshopu je poukázat na častá úskalí nejen některých hojně využívaných škál, dotazníků a screeningových zkoušek, ale také řady dalších faktorů - mezi které patří např. zdravotní stav vyšetřované osoby, farmakoterapie, výživa, náhlé změny životních událostí, nadprůměrný premorbidní intelekt vyšetřované osoby, administrace.