Dosud používaný způsob zjišťování vlivu alkalicko silikátové reakce (ASR) v experimentálních maltových tělesech - EMT (6) dilatačním měřením je nahrazen ultrazvukovým prozařováním v podélném směru vzorků. Ultrazvukové prozařování je možno provádět manuálně, nebo automaticky se zvoleným časovým intervalem od jednotek minut až do několika dnů.
Jsou používána ultrazvuková čidla podélného P a příčného S vlnění (2, 3). Zaregistrované signály jsou zpracovány ve frekvenční i časové oblasti.
Dilatační měření vykazují citlivost měření maximálně do 1 % délkové změny, zatímco ultrazvuková měření, zejména rychlost šíření a změna amplitudy prvého nasazení a maximální amplitudy vykazují změny i více jak 50%. Poloautomatická, resp. manuální měření umožní zjišťování těchto parametrů v průběhu 14 denního testu.
Rychlosti šíření P a S vln umožní stanovit elastické dynamické moduly a jejich změny EMT (6), které vykazují více jak 0,1 % délkové změny je možno považovat za reaktivní. Čím větší je pokles stanovených parametrů ultrazvukem, tím větší je reaktivita kameniva v testovaných vzorcích.