Charles Explorer logo
🇨🇿

Zobrazovací metody u idiopatických střevních zánětů

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Přehledový článek pojednává o možnostech zobrazovacích metod v diagnostice idiopatických střevních zánětů. Ačkoliv zlatým standardem stále zůstává endoskopie, která je někdy neúplná, podstatně více invazívní a je spojena s vyšším rizikem komplikací, je tendence stále více využívat pro diagnostiku a monitorování nemoci zobrazovací metody - v současné době CT nebo MR enterografii/enteroklýzu.

Jejich nespornou výhodou v porovnání s endoskopií jsou minimální invazivita a bezpečnost, zobrazení tenkého i tlustého střeva v celé délce, a to nikoliv pouze střevního lumen, ale i celé stěny a extramurálního prostoru s detekcí penetrujících lézí a případných extraintestinálních komplikací. Tradiční metodou pro zobrazení tenkého střeva byla enteroklýza, nicméně v diagnostice Crohnovy nemoci nastal odklon od skiaskopie právě k výše uvedeným trojrozměrným zobrazovacím metodám, které dosahují lepších výsledků.

Výhodou MR je absence radiační zátěže, CT enterografii lze provést s radiační zátěží stejnou nebo nižší než u enteroklýzy. Při prvním kontaktu s pacientem a při opakovaných kontrolách nalézá uplatnění také ultrazvuk pro svou biologickou neškodnost a výbornou dostupnost, avšak ultrasonografický obraz tenkého střeva může být nekompletní.

U akutních stavů indikujeme v odůvodněných případech kromě ultrazvuku, nativního snímku břicha i rutinní CT břicha a pánve (nikoliv CT enterografii). CT kolonografie a irigografie mají v diagnostice idiopatických střevních zánětů omezený význam, jejich místo je v pátrání po polypech a nádorových lézích.

V této indikaci je výtěžnost CT kolonografie srovnatelná s optickou kolonoskopií. Zobrazovací metody patří mezi pomocná vyšetření, která mají svou senzitivitu a specificitu, a proto je musíme chápat jako další střípek v mozaice poznání pacientovy nemoci vedle anamnézy, klinického a laboratorního vyšetření, endoskopie a histologie.