Pohyb je základní lidská potřeba, o jejímž nedostatku nemá organismus aktuální, relevantní informaci. Důsledkem stále se snižujícího objemu realizovaných pohybových aktivit je sedavý životní styl.
Hypokinéza, definovaná jako nedostatek pohybu bez objektivních příčin, je důsledkem nedostatečné nabídky vhodných pohybových aktivit hlavně v dětském věku. To se odráží jak v nedostatečné zdatnosti, tak v nízké pohybové gramotnosti mladé i dospělé populace.
Důsledkem je celá řada zdravotních komplikací, nadváhou a obezitou počínaje a hypertenzí, diabetes mellitus 2. typu a dalšími chronickými onemocněními neinfekčního typu konče na straně jedné a nízká dovednostní úroveň na straně druhé, což vše ve svém důsledku zásadně ovlivňuje aktuální pohybový režim současné populace. V praxi to znamená snížení pracovní výkonnosti, zvýšení rizika pracovních selhání, zhoršení regenerace po pracovním zatížení a hlavně zhoršení kvality života.
Omezený výběr použitelných pohybových aktivit, v důsledku nedostatečné připravenosti, pohybový deficit ještě více prohlubuje. Základem nápravy - režimových opatření je zvýšení objemu pravidelně realizovaných nenáročných, laciných pohybových aktivit realizovatelných v ""domácích"" podmínkách a patřičná edukace.