Charles Explorer logo
🇨🇿

Tradice mezinárodněprávní ochrany menšin a iniciativy "mateřských států" menšin

Publikace na Právnická fakulta |
2015

Abstrakt

Konflikty týkající se národnostních menšin jsou již tradičně značným rizikem, co se stability států a dokonce světového míru týče. Lze bohužel konstatovat, že situace, kdy "mateřský stát" menšiny zasahuje do vnitrostátních poměrů jiné země, patří k nejnebezpečnějším prvkům ve světové politice.

Ve snaze předejít takovým zásahům bylo zvažováno zakotvení práv menšin a mezinárodního dozoru nad problémem v mezinárodních nástrojích. Nejrozsáhlejší systém (vedle současného systému ochrany v rámci Rady Evropy) byl vytvořen na Pařížské mírové konferenci konající se v letech 1919-1920.

Tento systém fungoval v meziválečném období, ale zkolaboval v pozdních třicátých letech 20. století, době chabých politických rozhodnutí. Formální znění smluv o menšinách tehdy neumožňovalo "mateřským státům" zasahovat jakýmkoliv způsobem; nicméně skutečnost byla odlišná.

Pracovníci Oddělení pro menšiny Společnosti národů se vždy pokoušeli usnadnit vznik kompromisu; tzn. být mezičlánkem mezi státem a "mateřským státem" zmíněné menšiny.