Měření ženské sexu ální vzrušivosti představuje jak v rámci primárního výzkumu, tak v rámci klinické praxe, řadu problémů. Zejména disproporce mezi subjektivně vnímaným vzrušením žen a fyziologicky měřenou sexuální odezvou (např. vaginální fotopletysmografie (VPG, termistor), velká variabilita v subjektivních preferencích žen a jejich nízká reaktivita na statické obrazové stimuly je zřejmě důvodem, že není k dispozici standardizovaná sada eroticko-sexuálních stimulů pro ženy.
V naší studii bylo měřeno vzrušení (subjektivní i fyziologické - pomocí termistoru GETA) 2 sad sexuálně-erotických stimulů rozdílné povahy (řízená erotické imaginace, čtení erotických textů) u vzorku 20 žen v reproduktivním věku, bez diagnostikovaných sexuálních problémů. Výsledky ukázaly, že testované erotické povídky a výroky jsou vhodné pro měření ženské sexuální fyziologické reakce.
Jejich účinnost se ukázala zejména v detekci postojů k sexualitě a určitým sexuálním praktikám, strachu z vlastního výkonu při sexuálním styku, strachu z bolesti a hlavně strachu ze ztráty vlastního vzrušení během sexuálních aktivit.