Charles Explorer logo
🇨🇿

Právně-etická problematika pitev a výzkumu z tkání získaných post-mortem

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Nový Občanský zákoník, platný v České republice od 1. 1. 2014 značně pozměnil pravidla provádění pitev. V tomto zákonu je zakotveno právo člověka projevit ještě za svého života souhlas, že jeho tělo nebo část má sloužit po jeho smrti pro potřeby lékařské vědy, výzkumu nebo k výukovým účelům, nebo že jeho tělo může být pitváno.

Bez tohoto souhlasu nelze pitvu provést. V důsledku výše uvedeného tak u "nepovinných" pitev nastávají problémy a v důsledku mnoho nemocnic nechce přijmout riziko event. soudních sporů.

Proto probíhá v České republice v sou časnosti mnohem méně pitev (cca jedna desetina předchozího stavu) a došlo také k výraznému omezení výzkumu z tkání získaných post-mortem. Dopad má tento zákon i na omezení výuky na lékařských fakultách, navíc se pro lékaře zemřelého pacienta ztrácí informace o správnosti diagnostických a terapeutických postupů.

Bohužel jsou v novém Občanském zákoníku (ve vztahu k Zákonu o zdravotních službách) přítomny určité rozpory umožňující více právních výkladů. Ministerstvo zdravotnictví z těchto důvodů připravuje novelu Zákona o zdravotních službách, kde by měly být některé problémy s výkladem řešeny či provedeny některé změny.