Charles Explorer logo
🇨🇿

Možnosti prevence neuroinfekcí

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Neuroinfekce představují závažná onemocnění s možností rozvoje trvalých následků, případně i úmrtím. Cílem práce bylo stanovit zastoupení potenciálně preventabilních původců vakcinací u pacientů, kteří byli hospitalizovaní v letech 2004-2013 na Klinice infekčního lékařství Fakultní nemocnice v Ostravě.

Prospektivní studie zahrnovala 1463 pacientů, z toho 283 pacientů s purulentní meningitidou a 1180 pacientů s aseptickou meningitidou. Kritérium pro stanovení diagnózy byl počet elementů v likvoru převyšující 5 x 106/l.

K diagnostice purulentních meningitid byla použita kultivace likvoru i hemokultury, polymerázová řetězová reakce (PCR) k detekci Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Neisseria meningitidis a Listeria monocytogenes. V diagnostice aseptických meningitid byla použita sérologická diagnostika k průkazu klíšťové encefalitidy, enterovirů, epidemické parotitidy, Mycoplasma pneumoniae a lymeské borreliózy.

PCR bylo využito k vyšetření enterovirů, viru chřipky a herpetických virů. V souboru 283 pacientů s purulentní meningitidou byli potenciálně preventabilní původci prokázáni u 124 pacientů (44 %), z toho u 70 pacientů Streptococcus pneumoniae, u 51 pacientů Neisseria meningitidis, u 7 pacientů Haemophilus influenzae typ b, u 1 pacienta Mycobacterium tuberculosis.

V souboru 1180 pacientů s aseptickou meningitidou způsobili potenciálně preventabilní původci onemocnění u 257 pacientů (22 %), převažovala klíšťová encefalitida u 186 pacientů, u 54 pacientů se jednalo o infekci virem varicella zoster, u 14 pacientů o příušnice a 3 pacienti měli chřipku. Na základě výsledků lze konstatovat, očkování představuje významnou možnost prevence neuroinfekcí a je žádoucí dále zvyšovat proočkovanost hlavně rizikových skupin populace.