V záležitostech (udržitelného) rozvoje je třeba věnovat zvláštní pozornost situaci a jevům na místní úrovni. Řešení problémů, jež zde vznikají v sociálně-environmentálních systémech, je tak třeba hledat a zkoumat v místních souvislostech. A pokud jsou právě na této úrovni snahy o studium a hledání řešení problémů v rovnováze, může to mít významný dopad na rozhodovací procesy a jejich výsledek pro místní komunity.
Do procesů regionálního (udržitelného) rozvoje vstupují sociální aktéři, a jsou to oni, kdo mezi sebou interagují a nakonec též rozhodují. Procesy vzájemné interakce mohou být zkoumány z praktického hlediska, takže výsledek potom přispívá k udržitelným řešením, a vede například k pochopení toho, jak by měly být řízeny rozvojové procesy, jak nakládat s existujícími konflikty, nebo jak sdílet informace nezbytné pro tvorbu strategií.
V tomto článku je představena metoda analýzy aktérů, a na případové studii z oblasti Krušných hor jsou pro ilustraci ukázány možnosti, jak ji využít v praxi. Kroky této metody, popsané v textu, mohou sloužit jako vodítko pro její uplatnění v praxi, ale uvedené případy též uvádějí spektrum možných sociálních interakcí, jimiž se lze zabývat, a představují způsoby, jimiž lze generovat nápady nebo praktická řešení.