V roce 2012 se islamističtí násilní nestátní aktéři dokázali v severním Mali vojensky prosadit na úkor malijské armády a celé severomalijské teritorium získat pod svou kontrolu. Tato stať zaplňuje část mezery v dosavadní literatuře a hledá odpověď na otázku, proč k vytlačení islamistů a návratu území pod kontrolu malijského státu došlo s časovou prolukou v délce jednoho roku.
Na formátu disciplinované interpretativní případové studie a s využitím teoretického pojetí protipovstaleckého boje zaměřeného na nepřítele jsou konceptualizována kritéria kompetence, ochoty, zmocnění a úspěšného provedení protipovstalecké vojenské operace. Skrze tento výzkumný rámec je empiricky analyzováno konání tří protipovstaleckých aktérů - Mali, ECOWAS/CÉDÉAO a Francie - a na základě variace hodnot představených kritérií u těchto aktérů v průběhu zkoumaného časového úseku je zmíněná proluka vysvětlena.
Z provedeného výzkumu plyne, že IVNSAs byli eliminováni a schopnost (malijského) státu kontrolovat území byla obnovena až tehdy, co protipovstalecký aktér (Francie) dokázal daná kritéria kompetentence, ochoty a legitimity souběžně naplnit.