Východiska: Užívání metamfetaminu (MA) v České republice představuje dlouhodobě vážný veřejnozdravotní problém. Dosud nebyly k dispozici informace o zájmu aktivních uživatelů metamfetaminu o případnou farmakoterapii závislosti na MA.
Cíl: Zmapovat zájem aktivních uživatelů MA o farmakoterapii. Soubor: Výzkumný soubor byl tvořen 130 aktivními uživateli MA (76,2 % mužů; prům. věk 33 let) - klienty nízkoprahových drogových programů (Drop In, o.p.s., SANANIM, z. ú., a Progressive, o.p.s.) na území hl. m.
Prahy. Metody: Data z dotazníkové studie byla analyzována za využití testu nezávislosti χ2, dvouvýběrového F-testu a dvouvýběrového t-testu.
Výsledky: Farmakoterapie závislosti na MA by byla pro 40 % (n = 58) uživatelů MA atraktivním typem léčby. Za možný prediktor zájmu o farmakoterapii lze považovat vyšší skóre na škále závažnosti závislosti SDS a vyšší počet předchozích léčebných pokusů.
Z hlediska zájmu o farmakoterapii nebyl nalezen vztah mezi věkem uživatelů MA, věkem prvního užití a délkou užívání MA, vyšší frekvencí užívání a výší měsíčního příjmu. Příslušnost k některé z národnostních menšin může být spojována s nižším zájmem o farmakoterapii a (ne) existencí stálého zaměstnání.
Závěr: Farmakoterapie závislostí na MA může být pro značnou část českých uživatelů MA atraktivním typem léčby. Zjištěné proměnné (skóre na škále závažnosti závislosti SDS a počet předchozích léčebných pokusů) mohou být využity při zjišťování zájmu uživatelů MA o farmakoterapii závislosti na MA.