Charles Explorer logo
🇨🇿

Mezioborový doporučený postup - diagnostika a léčba sepse v souvislosti s těhotenstvím

Publikace na 1. lékařská fakulta, Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2016

Abstrakt

Sepse v těhotenství je závažnou příčinou mateřské mortality. Těžká sepse s akutním orgánovým selháním je zatížena nemocniční mortalitou mezi 15-30 %, pokud se rozvine septický šok, pak mateřská mortalita činí až 40 %.

Principem nových doporučených postupů je návod pro organizaci péče o těhotnou se známkami sepse, kdy jakákoli významná změna zdravotního stavu / základních fyziologických funkcí nevysvětlitelná jinou příčinou by měla být považována u těhotné ženy za známku možného rozvoje sepse do doby jejího vyloučení. Těhotná žena s podezřením na sepsi by měla být přeložena na oddělení umožňující monitorování základních fyziologických funkcí.

Nitrožilní podávání adekvátní antiinfekční terapie (antibiotika) by mělo být zahájeno co nejdříve, nejpozději do hodiny od momentu identifikace těžké sepse. V rámci organizačních opatření se doporučuje vypracování formalizovaného protokolu/standardu pro včasný záchyt těhotných se známkami sepse a definování procesu péče po aktivaci systému včasného varování na konkrétním pracovišti.

Důležité je zavedení tzv. rapid response systému (dále také RRS, systém časného varování), kdy k aktivaci systému může dojít už na podnět středního zdravotnického personálu. Smyslem systému "časného varování" je zabránit u pacientů časové prodlevě zahájení léčby. Časová prodleva v léčebném postupu zhoršuje klinický výsledek exponenciálně