Mnoho badatelů se věnovalo asimilaci/integraci migrantů, což znamenalo zaměření na inkorporaci imigrantů do majoritní společnosti v přijímající zemi. Oproti tomu se badatelé věnující se transnacionalismu zaměřovali na přeshraniční vazby migranta a jeho zemí původu.
Rané koncepce transnacionalismu však reagovaly příliš "radikálně" na integraci/asimilaci a byly tak vyvinuté koncepty, které neumožňovaly vytvoření vazeb migrantů na majoritní společnost v přijímající zemí. Objevily se zejména dva metodologické problémy.
Za prvé, koncepty transnacionalismu odmítaly vliv národního státu na migranta, a za druhé, objevila se etnicizace a nacionalizace migrantů. Přístupy transnacionalismu a integrace/asimilace tak mohou být označovány jako protikladné, ovšem jak je patrné z konstruktivní kritiky v posledních letech, transnacionální vazby mohou být simultánní se začleněním a mnoho badatelů ze zahraničí tuto skutečnost dokazuje.
Navzdory konstruktivní kritice z posledních let se rané koncepty transnacionalismu rozšířily v českých sociálních vědách. Znamená to, že se české sociální vědy stále zaobírají teoriemi transnacionalismu, které migrantům neumožňují vazby s majoritní společností.