Charles Explorer logo
🇨🇿

Celiakie - doporučený postup pro diagnostiku a terapii u dětí a dospívajících

Publikace na Lékařská fakulta v Plzni, 1. lékařská fakulta, 2. lékařská fakulta, Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2016

Abstrakt

Celiakie je imunitně zprostředkované systémové onemocnění vyvolané glutenem a jemu podobnými prolaminy u geneticky vnímavých jedinců, charakterizované různou kombinací klinických příznaků za přítomnosti specifických protilátek, HLA-DQ2 nebo HLA-DQ8 haplotypů a enteropatií. Celiakie má různorodý klinický obraz, ale může být i asymptomatická.

Je třeba na ni myslet a provádět selektivní screening, neboť je v populaci nedostatečně diagnostikovaná. Mezi nejvýraznější symptomy celiakie u dětí patří gastrointestinální symptomy, neprospívání, porucha růstu a anémie z deficitu železa.

Mezi onemocnění jednoznačně asociovaná s celiakií v dětském věku patří diabetes mellitus 1. typu, juvenilní idiopatická artritida, IgA nefropatie, deficit sérového IgA, autoimunitní tyroiditida, autoimunitní hepatitida, Downův syndrom, Turnerův syndrom a Williamsův syndrom. Základem diagnostiky v první linii u symptomatického pacienta je vyšetření celkového IgA a anti-TG2 ve třídě IgA.

Další sérologické testy v primodiagnostice pacientů bez IgA deficitu nejsou nutné a mohou být zavádějící. Negativita anti-TG2 u pacienta bez IgA deficitu diagnózu prakticky vylučuje.

V době vyšetření však musí pacient konzumovat stravu s lepkem v dostatečném množství (alespoň 15g/den). Léčba celiakie je založena na přísné celoživotní bezlepkové dietě.

Při jejím zahájení je vhodná konzultace specialisty na bezlepkovou dietu. Non-compliance k dietě hrozí zejména u starších adolescentů.