Charles Explorer logo
🇨🇿

Jak supervizoři a supervizanti v sociálních službách prožívají a konceptualizují vzájemný vztah

Publikace |
2016

Abstrakt

Porozumět, jak v českém prostředí sociální práce a sociálních služeb supervizoři a supervidovaní v běžné praxi supervize prožívají a konceptualizují své vzájemné vztahy.Explorační výzkum s využitím kvalitativní metodologie, metodou hloubkového interview. Rozhovory byly zaznamenány na audio záznam a doslovně přepsány.

Zkoumána byla reflexe zkušeností se vztahovými obtížemi v supervizi, jak jim účastníci rozumějí, jak zrcadlí jejich očekávání od supervize. Metodou prostého záměrného výběru zvoleno 14 supervizorů a supervidovaných v oblasti sociálních služeb.

U supervizorů byl podmínkou absolvovaný psychoterapeutický výcvik a výcvik v supervizi a zastoupeny různorodé typy výcviků. Supervizanti pracovali pod různými supervizory a s různými typy klientů.

Data byla kódována otevřeným kódováním. Byly konstruovány kategorie z výroků, do nichž bylo zařazeno vše, co souvisí se vztahem v supervizi, jeho chápáním a výroky o něm.

Kategorie byly uspořádány metodou vyložení karet.Vznikl model dynamického vztahu v supervizi, který je charakterizován etapami vývoje od přípravné přes reciproční angažovanost k prožívání změny. Supervizor přispívá k dynamice vztahu pečujícím postojem, strategiemi péče a podněcování k rozvoji, které výzkum podrobněji popsal.

Supervizant se podílí na vztahu svou proaktivní připraveností, k níž přispívá též jeho zvládání obav, překonávání pocitů ohrožení sebeúcty a radost s experimentování a nových možností v dosahování vlastního cíle. Bowlbyho koncepty bezpečného útočiště a bezpečného zázemí dobře pojmenovávají vyjádřené zkušenosti a očekávání respondentů Výsledky ohledně pečujícího chování mohly být zkresleny tím, že výzkumu se účastnily pouze ženy.

Výzkum neukazuje rozdíly v míře uplatnění a očekávání pečujícího chování v supervizi u různých typů supervizantů a supervizorů nebo v různých typech organizací.