Důležitým cílem očkovacích programů v mnoha zemích je snížení incidence karcinomu děložního hrdla použitím kvadrivalentní (Silgard/Gardasil) nebo bivalentní (Cervarix) HPV vakcíny. Nicméně infekce HPV (lidským papilomavirem, human papillomavirus) je spojena také s rozvojem karcinomů anu, vaginy, vulvy, penisu, karcinomů hlavy a krku a také genitálních bradavic.
Rozsáhlé studie ukazují u obou vakcín významnou účinnost proti infekci HPV a různým onemocněním asociovaným s HPV. Infekce HPV a nemoci vzniklé v jejím důsledku jsou také časté u chlapců a mužů.
Přibližně 5,2 % všech karcinomů je spojováno s infekcí HPV a výskyt nemocí s ní asociovaných je v ekonomicky rozvinutých státech srovnatelný u mužů i žen. Randomizované kontrolované studie prokazují robustní protilátkovou odpověď a vysokou účinnost HPV vakcinace také u mužů.
Několik zemí proto doporučuje očkování obou pohlaví. Podrobné ekonomické modely, které předcházely těmto rozhodnutím, ukázaly, že pokud se do modelů zahrne výskyt onemocnění u mužů, záleží na ceně vakcíny, pokrytí očkované populace a dalších faktorech, zda HPV vakcinace mužů může být ekonomicky efektivní.
Rozhodující význam má cena vakcíny. Avšak zvýšení počtu očkovaných dívek je podstatně efektivnější a ekonomicky výhodnější než zahrnutí chlapců do plošné vakcinace a mělo by být prioritou.
V České republice je od roku 2012 očkování dívek ve věku 13-14 let hrazeno ze zdravotního pojištění.