Charles Explorer logo
🇨🇿

Úvod do srovnání vývoje amerického a evropského reformního judaismu v 19. století

Publikace |
2016

Abstrakt

Reformní judaismus vychází právě z myšlenkového dědictví osvícenství (haskaly) a jeho počátky sahají do konce 18. století. Toto hnutí se zrodilo v Německu, nicméně opravdový rozmach a reforma v pravém slova smyslu nastala v první polovině 19. století v Americe s příjezdem evropských emigrantů, kteří s sebou přivezli i nové myšlenky ovlivněné evropským reformním hnutím.

Nebývalý úspěch reformního hnutí, které se rychle šířilo napříč Severní Amerikou, plynul hlavně z nedostatku centrální rabínské autority. A právě tento prázdný post byl vyplněn rabíny z Evropy, kteří se v polovině 19.století přidali k emigrační vlně.

Isaac Mayer Wise, který je považován za významnou postavu reformního směru a zakladatele Amerického reformního judaismu, byl přesně takovou osobností. Tento rodák z Čech byl nepochybně ovlivněn evropským prostředím i myšlenkami, které v té době v Evropě (především v Německu) vznikaly.

S ohledem na výše zmíněné by se dalo říci, že tyto dva reformní směry, evropský reformní judaismus a americký reformní judaismus, mají stejný původ. Ale i přes totožný myšlenkový základ se vlivem odlišného kulturního prostředí formovaly v průběhu let nezávisle na sobě.