Charles Explorer logo
🇨🇿

Pokračování po 120 letech: výzkum J. A. Jíry pro Společnost přátel starožitností českých v Praze-Bubenči a Dejvicích z let 1897 - 1898. Doba laténská a římská

Publikace na Filozofická fakulta |
2016

Abstrakt

V článku jsou shrnuty nálezy z doby laténské a doby římské pocházející z archeologických výzkumů J. A.

Jíry z let 1897-1898, provedených na severozápadním okraji Prahy ve dnešních městských čtvrtích Bubeneč a Dejvice. V úvodních kapitolách je načrtnut význam této archeologicky velmi bohaté části Prahy a nachází se zde také podrobnosti k archivnímu materiálu a vlastním terénním akcím.

Dochované nálezy představují vlivem vícero faktorů pouze torzo toho, co bylo v 19. století výzkumem nalezeno. Přesto je to jeden z nejpočetnějších sídlištních so uborů z této éry archeologie.

Terénní dokumentace je na velmi dobré úrovni a lze tak díky ní sestavit i orientační celkový plán výzkumu. Spektrum dochovaných kovových a kostěných nálezů je více méně typické pro své nálezové prostředí, to samé platí i o keramice.

Výjimku představují dva zlomky tzv. římsko-provinciální užitkové keramiky a dva fragmenty z reliéfní terry sigillaty. Spolu s nálezy charakteru przeworské kultury ukazují na širší spektrum kontaktů obyvatel tohoto místa v době římské, především v období 2.-3. století n. l.

Nálezů exogenního charakteru pochází z těchto pražských čtvrtí ostatně více. Již několikrát se v literatuře objevily domněnky, že celý tento areál tvořil díky své výhodné poloze na Vltavě důležité středisko.

Tuto hypotézu podporuje pestrost výrobních objektů, zmíněné neobvyklé nálezy i celá řada dokladů přítomnosti společenské elity, prezentovaná ve starší době železné a především na počátku doby římské bohatě vybavenými "knížecími" hroby. Výzkum J.

A. Jíry z let 1897-1898 vždy představoval důležitou etapu objevování této neobvyklé lokality a díky předkládané studii je poprvé odborně publikována jeho artefaktuální část.