Česká republika má dlouhodobou a vynikající tradici střednědobé ústavní léčby závislých pacientů, především závislých na alkoholu, založenou na kombinaci režimové léčby a psychoterapie. Srovnání různých léčebných programů pro závislé je obtížné, protože publikované výsledky jsou metodicky různorodé.
V Léčebně návykových nemocí v Nechanicích (LNN) jsme provedli katamnestická šetření 468 pacientů, kteří absolvovali minimálně dvouměsíční léčbu závislosti na psychoaktivních látkách (alkohol, nelegální drogy, léky) nebo patologickém hráčství. Šetření se opírá o dotazník zasílaný příbuzným pacienta doplněný podle potřeby následným telefonickým kontaktem. Tato práce shrnuje získané údaje o výsledku odvykací léčby po 5 letech od propuštění.
Výsledky se zakládají na 366 písemných či telefonických kontaktech a navazují na katamnestické dotazování v předchozích letech Během pěti let sledování úplně abstinovalo 30% pacientů ze souboru. Bodová prevalence abstinence v trvání nejméně půl roku byla po 5 letech zjištěna u 53 % respondentů.
Výsledky léčby a průběh abstinence se liší podle typu závislosti, ale zastoupení abstinujících je v průběhu celého sledovaného období poměrně stálé. Za významné zjištění považujeme vysoký počet úmrtí u pacientů v recidivě.
Výsledky šetření poskytují východisko pro srovnání léčebných programů u různých skupin závislých i pro srovnání mezi různými léčebnými přístupy k nemocným se závislostí.