CHOPN je globální problém s rostoucím mortalitním dopadem na populaci v České republice. ČPFS vytvořila v roce 2013 vlastní doporučený postup diagnostiky a léčby stabilní CHOPN. Tento dokument je doplněn i doporučením týkajících se exacerbované CHOPN.
Nyní autoři představují aktualizovaný dokument z roku 2016. Moderní přístup k CHOPN zahrnuje sledování plicních funkcí, symptomů, výskytu exacerbací a posouzení fenotypických rysů choroby. ČPFS identifikoval šest základních fenotypů CHOPN: frekventní exacerbace, overlap mezi astmatem a CHOPN, overlap mezi CHOPN a bronchiektaziemi, emfyzematický fenotyp, fenotyp chronické bronchitidy a fenotyp plicní kachexie.
Terapie je rozdělena do 4 kroků (1.krok eliminace rizikových faktorů, 2.krok standardní péče s inhalační bronchodilatací, rehabilitací, vakcinací a intervencí komorbidit, 3.krok fenotypická léčba cílená na specifické varianty CHOPN s inhalačními kortikosteroidy, roflumilastem, antibiotiky, mukoaktivními léky a nutriční podporou. 4. krok terapie respirační nedostatečnosti a paliativní péče. Optimální terapie CHOPN vyžaduje individualizovaný přístup k nemocnému.