Komentář ke studii (Onemocnění ledvin postihuje až 35 % pacientů s diabetes mellitus (DM) 2. typu a je spojeno s vyšší mortalitou - i optimálně léčení pacienti (užívající blokátory systému renin-angiotenzin-aldosteron) s DM 2. typu, dosahující kontroly glykemie, mají zvýšené riziko úmrtí a výskytu komplikací z kardiorenálních příčin. Empagliflozin je selektivní inhibitor sodíko- glukózového kotransportéru 2. typu (SGLT2), který snižuje glykemii omezením renální reabsorpce glukózy, tj. zvýšením její exkrece močí.
Podávání empagliflozinu u nemocných s DM 2. typu vede k poklesu hodnot glykovaného hemoglobinu, tělesné hmotnosti i krevního tlaku; u pacientů s DM 1. typu bylo pozorováno rovněž navození snížení intraglomerulárního tlaku a zmírnění hyperfiltrace, což zřejmě může mít příznivý dopad na klinické ukazatele. Zároveň ovšem panuje i obava z dlouhodobých renálních nežádoucích účinků (NÚ) inhibitorů SGLT2.
Primárním záměrem recentní studie EMPA-REG OUTCOME, provedené u nemocných s DM 2. typu a vysokým rizikem KV příhod, bylo zhodnotit kardiovaskulární bezpečnost empagliflozinu; ve studii byla prokázána superiorita empagliflozinu v porovnání s placebem s ohledem na primární kompozitní parametr, tj. výskyt úmrtí z KV příčin, nefatálních infarktů myokardu (IM) a nefatálních CMP.)