Charles Explorer logo
🇨🇿

Chirurgická stabilizace u blokové zlomeniny žeber: indikace, technika a výsledky

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Vícečetné zlomeniny žeber se segmentální nestabilitou hrudní stěny reprezentují vysokoenergetické poranění hrudníku se signifikantní morbiditou a letalitou. Bloková zlomenina žeber je většinou spojena s poraněním plíce (kontuze, ruptura nebo lacerace) s rozvojem pneumothoraxu nebo hemothoraxu. Časná mechanická ventilace s vnitřní pneumatickou dlahou představuje konzervativní léčbu blokové zlomeniny žeber s respirační dysfunkcí.

Operační stabilizace blokové zlomeniny žeber přestavuje validní metodu léčby s benefity pro zraněného. Zkrácení doby ventilační podpory vede ke snížení morbidity spojené s prolongovanou mechanickou ventilací.

Vedle toho operační stabilizace zkrátí dobu výskytu bolesti a disability blokové zlomeniny žeber z důvodu poruchy hojení a progresivního kolapsu vylomeného segmentu. Chirurgická stabilizace blokové zlomeniny žeber je indikována na základě výsledku klinického vyšetření s příznaky progresivní respirační dysfunkce a výsledku zobrazovacího vyšetření multidetektorové výpočetní tomografie (MDCT).

Senzitivita MDCT u hrudního traumatu je podstatně vyšší než u tradičního rtg hrudníku v detekci jak poranění hrudní stěny, tak i nitrohrudních orgánů. Indikace k operační fixaci zlomenin žeber zahrnuje vedle blokové zlomeniny žeber i deformitu nebo defekt hrudní stěny, sympto-matickou poruchu hojení zlomeniny žebra, thorakotomii pro současné poranění nitrohrudních orgánů a otevřené zlomeniny žeber. 3D projekce pomocí MDCT u blokové zlomeniny žeber upřesnila předoperační rozvahu potřebné osteosyntézy žeber a volbu přístupu.

MDCT je modalitou volby i v diagnóze současného nitrohrudního poranění. Specifickým benefitem u blokové zlomeniny žeber je možnost vyhodnocení významu uvolněného hradního segmentu pro mechanickou dysfunkci při dýchání k indikaci jeho chirurgické stabilizace.

Operační stabilizace u blokové zlomeniny žeber je validním postupem ke zlepšení respirační funkce u vybrané skupiny zraněných se zkrácením doby ventilační podpory a k snížení výskytu komplikací spojených s umělou plicní ventilací