Příspěvek se zabývá hodnocením retence vody v půdě ve dvou rozdílně využívaných malých povodích v pramenné oblasti Blanice na Šumavě. Experimentální povodí Zbytinského a Tetřívčího potoka jsou předmětem párového srovnávacího zaměřeného na sledování odtokového odezvy v převážně lesním a lučním prostředí.
Hodnocení půdní složky je založeno na podrobném hydropedologickém průzkumu a laboratorních analýzách s využitím kategorizace typu půd HOST a dominantního směru proudění dle systému DHF. Dále byla vypočítána potenciální a aktuální retence pro jednotlivé půdní typy a obě povodí.
Výpočty byly porovnány s indexem předchozích srážek API a odtokovou odezvou. Větší retenční kapacita byla zjištěna v nezalesněném povodí Zbytinského potoka, v závislosti na příčinných podmínkách o cca 30-40 mm.
Rozdílná chování obou povodí a rozdílná retence vody půdou v neprospěch lesního povodí je dávána do souvislosti s historickými změnami ve způsobu obhospodařování a melioračními opatřeními. Studie prokázala, že les je třeba hodnotit jako komplex vzájemně působících faktorů, kdy samotný vegetační pokryv nemá přímý vliv na odtok vody z povodí.