Cíl studie: Příčiny deliria po celkové anestezii dětí jsou pravděpodobně multifaktoriální. Cílem práce bylo zjistit, zda výměnou midazolamu za tramadol v premedikaci dojde k potlačení stavů zmatenosti bez zhoršení úvodu do anestezie.
Typ studie: randomizovaná jednoduše zaslepená Typ pracoviště: fakultní nemocnice Metoda: Po schválení etické komise a souhlasu zákonných zástupců bylo zařazeno 63 dětí indikovaných k adenotomii či tympanostomii. Premedikace 30 minut před úvodem do anestezie byla atropin gtt. 0,02 mg/kg + ibuprofen sir. 5 mg/kg a buď midazolam 0,4 - 0,5 mg/kg (skupina Midazolam), nebo tramadol 1,0 - 1,5 mg/kg (skupina Tramadol). Úvod i vedení anestezie byly shodné, monitorace standardní.
Zvlášť jsme zaznamenávali známky úzkosti při příjezdu na operační sál (1-5), snadnost úvodu do anestezie, výskyt delirantních stavů po operaci na operačním sále a na pokoji (dotazem při pooperační vizitě). Dále byl sledován výskyt pooperační nauzey a zvracení a čas do podání analgezie po výkonu.
Statistické zhodnocení bylo provedeno Mann-Whitneyovým a Pearsonovým chí-kvadrát testem s Yatesovou korekcí, p<0,05 bylo považováno za statisticky významné. Výsledky: Ve skupině Midazolam bylo 35 a Tramadol 28 pacientů.
Soubory se nelišily v demografických ukazatelích, známkách úzkosti při příjezdu na operační sál, úvodu do anestezie, potřebě pooperační analgezie či výskytu pooperační nauzey a zvracení. Rozdíl byl ve výskytu pooperačního deliria jak na operačním sále (24 vs. 8 pacientů p=0,0016), tak na pokoji (26 vs. 3 pacienti p=0,0000).
Závěr: Náhrada midazolamu tramadolem v premedikaci dětí vede ke statisticky nižšímu výskytu pooperačního deliria u dětí při zachování stejných podmínek pro úvod do anestezie. Tramadol nevede k vyššímu výskytu pooperační nauzey a zvracení.