Charles Explorer logo
🇨🇿

Zamčené v postsocialismu: vzájemně se podmiňující dráhy závislostí v systému dálkového vytápění Liberce

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2016

Abstrakt

Článek analyzuje transformaci systému dálkového vytápění v Liberci a její důsledky pro utváření místních sociálně-prostorových nerovností. Možnosti restrukturalizace technické infrastruktury a reorganizace systému vytápění byly podmíněna geograficky ukotvenými vývojovými trajektoriemi ze socialistického období.

Za socialismu byly centralizované dodávky tepla pro výrobu a domácnosti ukotveny v centrálně organizovaném hospodářství a formách urbanizace založených na koncentrované výstavbě kolektivního bydlení. V důsledku privatizace a deregulace se zisk stal primárním imperativem zásobování teplem.

Na druhou stranu ekonomická restrukturalizace a příjmové nerovnosti vedly ke snížení potřeby dodávek tepla ze strany řady ekonomických subjektů i domácností. Nová bytová výstavba, zejména v suburbánních oblastech není vhodná pro centrální zásobování teplem.

Nesoulad mezi růstem cen a snižující se potřebou energií vedl k prohlubující se spirále vzájemného ovlivnění obou negativních trendů a utvoření závislosti na nesprávně zvolené cestě (path dependency). Nedostatečné a nevhodné reakce místní politiky na novou situaci postupně vedly k vytvoření společensky, ekonomicky a ekologicky problematických forem uzamčení, jež se týkají především lokalit s nejzranitelnějším obyvatelstvem, jež je závislé na vysokých cenách dálkového vytápění. Článek případovou studií přispívá k poukázání na výzvy, kterým čelí bývalé socialistické země střední a východní Evropy při řešení dědictví socialismu, a obecné konceptualizaci utváření nových závislostí na nesprávně zvolené cestě (path dependency) v postsocialistickém období.