Nástup imunoterapie do systémové léčby karcinomu plic je podobným průlomem, jako byl před více než dekádou nástup tzv. cílené léčby. Bohužel, z imunoterapie profituje jen menšina takto léčených nemocných, a stojíme tedy před úkolem identifikace optimálních kandidátů pro tuto terapii.
U molekul blokujících interakci mezi receptorem PD-L1 a jeho ligandy bylo ve více studiích prokázáno, že z léčby zpravidla více profitují nemocní s expresí PD-L1 v nádoru. Imunohistochemická detekce exprese PD-L1 naráží na několik úskalí převážně metodického rázu, zejména na extrémní heterogenitu exprese, intenzita exprese se mění s celou řadou faktorů - například při podání kortikoidů, po proběhlé chemoterapii apod.
Pro hodnocení PD-L1 je nutné používat výhradně histologické vzorky, cytologické nátěry jsou pro testování zcela nevhodné. Přes všechny limitace dokáže hodnocení PD-L1 identifikovat ty pacienty, kteří mohou z anti-PD-1 terapie skutečně profitovat.
Lze předpokládat, že do doby, než budou nalezeny metodicky robustnější markery, bude patřit testování PD-L1 mezi standardní prediktivní vyšetření karcinomů plic.