Charles Explorer logo
🇨🇿

Management péče o HIV pozitivní těhotné v období let 1996-2014

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2016

Abstrakt

Cíl práce: Sonda do péče o HIV pozitivní těhotnou včetně zhodnocení multioborové spolupráce. Typ studie: Přehledový článek.

Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a Nemocnice na Bulovce, Praha.

Metodika: K vertikálnímu přenosu HIV infekce z matky na plod dochází nejčastěji za porodu, přesto u 1-2 % HIV pozitivních těhotenství dojde k přestupu viru transplacentárně. Díky pečlivému screeningu HIV v průběhu těhotenství, poradenství, kombinované antiretrovirové (cART) terapii, plánování porodu a jeho vedení císařským řezem došlo k výraznému poklesu přenosu viru na plod a pohybuje okolo 2 %.

Pokud byla HIV infekce prokázána až v rámci screeeningu sexuálně přenosných infekcí (STI), zahajuje se podávání kombinované antiretrovirové terapie (cART) v závislosti na virémii a hladině CD4 lymfocytů co nejdříve. U všech HIV pozitivních těhotných je vyšetřována možná koinfekce virem hepatitidy C.

Od aplikace první dávky antiretrovirotik probíhá léčba po celou dobu trvání těhotenství. Závěr: V České republice porod u HIV pozitivní ženy probíhá plánovaně.

Primární volbou je císařský řez v průběhu 38. týdne. Od roku 1996 do roku 2014 byl v České republice HIV pozitivní status v 18 měsících věku dětí potvrzen ve čtyřech případech.

Ve třech případech se jednalo o děti narozené matkám, u nichž byl HIV status v době porodu neznámý. HIV pozitivní ženy mají díky mezioborové péči možnost významně snížit riziko přenosu HIV infekce na plod a porodit zdravého jedince.