Srdeční nedostatečnost široké etiologie je jednou z vedoucích příčin úmrtnosti lidské populace. Paralelně s konvenční terapií se hledají nové terapeutické možnosti, jako například buněčná terapie s využitím mesenchymálních kmenových buněk (MSC), u kterých se zkoumá vliv na regeneraci srdečního svalu.
V této práci jsme sledovali vliv MSC na kardiomyocyty (CMC) prasat (n = 5) v in vitro kultuře po dobu 10 dní. CMC byly kultivovány na 4 různých površích (normální kultivační plast, kultivační plast potažený lamininem, kultivační plast potažený želatinou a na speciálním kultivačním plastu upraveném pro zvýšenou přilnavost buněk) za účelem optimalizace kultury a zvýšení podílu živých CMC v kultuře.
Zároveň byly CMC kokultivovány s MSC a to jak v přímém kontaktu, tak přes transwelly. Z výsledků vyplývá, že běžný kultivační plast potažený želatinou nebo lamininem přispívá k přilnavosti buněk významně více (p < 0,001), než kultivace na běžném kultivačním plastu bez potahu.
Společně se živými CMC však přisedají také další buňky, mrtvé či umírající, tímto způsobem tak nelze kulturu dalších buněk zbavit. Kokultivace CMC s MSC prokázala pozitivní vliv MSC na CMC v in vitro kultuře, kdy pozitivní trend byl patrný již první den, ve 3. dni kultivace byl pak rozdíl statisticky významný (p = 0,0152).
MSC podporují u CMC delší přežívání v in vitro kultuře. Získané poznatky poslouží jako základ pro další studie.